Zastavení exhumací v Pužnykách, Ukrajinci demonstrují proti Ficovi, Zelenskyj koupil kus České republiky – jaké falešné zprávy se šíří ve Střední Evropě?
V Polsku, České republice a na Slovensku se aktivně šíří falešné zprávy s cílem zasévat nenávist vůči Ukrajincům. Využívají k tomu umělou inteligenci, manipulaci a elementární nevědomost.
V Polsku, České republice a na Slovensku různá „alternativní média“ a sociální sítě nadále šíří nepravdivé informace s cílem podněcovat nenávist a nepřátelství vůči Ukrajincům. Například v Polsku manipulují s dějinami s cílem zhoršení polsko-ukrajinských vztahů a šíří falešné zprávy o profesorovi Ossowském a „dopise z ministerstva kultury“. V České republice zástupci krajně pravicové strany SPD lžou, že Zelenskyj si koupil pozemek nebo důl v Jižní Africe. A slovenský premiér Robert Fico obvinil ukrajinské uprchlíky z významné účasti nebo téměř organizování protivládních protestů.
Polsko
Nepravdivá zpráva o zastavení exhumačních prací v Pužnykách
Na internetu se aktivně šíří falešná informace o tom, že Ukrajina údajně zastavila exhumační práce polských obětí volyňské tragédie ve vesnici Pužnyky v Ternopilské oblasti. K rozdmýchání napětí byl použit falešný dokument jménem ukrajinského ministerstva kultury a také falešné video s polským vědcem, vedoucím exhumačních prací na polské straně, profesorem Andrzejem Ossowskim.
V oficiálním prohlášení ministr kultury a strategických komunikací Ukrajiny Mykola Točycjkyj zdůraznil, že dokument s jeho podpisem je padělek, a má zdiskreditovat ukrajinsko-polský dialog. Falešný dopis uvádí nesprávný název ministerstva a podpis není elektronický, jak vyžadují státní dokumenty. Zmiňuje se také zfalšované usnesení kabinetu ministrů.
Souběžně se na sociálních sítích začalo šířit video, v němž profesor Ossowski údajně tvrdí, že Ukrajina zastavila exhumace poté, co polský Sejm přijal zákon o „Dni památky Poláků – obětí genocidy spáchané OUN a UPA“. Sám vědec však svou účast na videu kategoricky popřel: uvedl, že není autorem těchto slov, nemá profil na Facebooku, domnívá se, že video bylo vytvořeno pomocí umělé inteligence a samotná situace má za cíl uvést společnost v omyl ohledně povahy ukrajinsko-polské spolupráce v oblasti historické paměti.
Odborníci naznačují, že takové manipulace jsou pokusem o rozdmýchání historického tématu, který je pro obě země již i tak hodně citlivý. Na ministerstvech kultury Ukrajiny a Polska se uvádí, že spolupráce pokračuje (na 11. června bylo oznámeno provádění pátracích a exhumačních prací na území bývalé obce Zbojska na Ukrajině a obce Jureczkowa v Polsku), a šíření falešných informací je považováno za pokus o podkopání partnerství obou zemí ve prospěch třetích sil.
Více zde.
Tvář patří Marii Andruhivové, slova nejsou její
Na internetu se šíří video vytvořené pomocí deepfake, ve kterém ukrajinská aktivistka Marija Andruchivová údajně popírá volyňskou tragédii. Ve skutečnosti se jedná o falešný text. Tvář a hlas aktivistky byly nahrazeny pomocí umělé inteligence.
Witold Gorowski, bývalý honorární konzul Ukrajiny v Poznani, domnívá se, že takové falešné texty mohou přiživovat napětí mezi Ukrajinci a Poláky. Skutečný fragment videa použitého pro deepfake byl převzat z uzavřeného setkání zástupců veřejných organizací. Marija Andruchivová mluvila tam o integraci cizinců v Poznani. Aktivistka uvedla, že neví, kdo falešné video vytvořil nebo šířil, a zdůraznila nebezpečí dezinformací. Připomněla také ruskou kampaň „Dvojník“, která působí v Polsku.
Nejedná se o první případ útoku na Andruchivovou – dříve byly jejím jménem rozeslány falešné dopisy s tvrzeními o polských osobnostech a falešná stránka festivalu „Ukrajinské jaro“, jehož je organizátorkou. Informace o všech incidentech byly předány příslušným službám.
„Přednostní zaměstnávání Ukrajinců u varšavské policie“
Na internetu koluje falešný dokument, údajně vydaný Varšavským metropolitním bezpečnostním centrem. Hovoří o „příkazu“ k naléhavému najmutí ukrajinských překladatelů pro policii hlavního města – údajně kvůli nárůstu počtu ukrajinsky mluvících osob a „zločinům, které spáchali“. Autoři padělku také tvrdí, že přednost v zaměstnávání by měla být dána uprchlíkům.
Varšavská městská rada tento falešný dokument veřejně popřela. Zdůraznila, že dokument je padělkem, a že městské úřady nemají pravomoc v personálním rozhodovaní pro policii, to je v kompetenci státních orgánů. Varšavská policie také potvrdila, že dopis je falešný. Hlavní bezpečnostní centrum připravuje hlášení pro státní zastupitelství.
Slovensko
“Hej počkej, Fico! anebo jak slovenský premiér využíval údaje o Ukrajincích na protestech
Poté, co se premiér Robert Fico v prosinci 2024 setkal s Vladimirem Putinem, se Slovenskem přehnala vlna protestů. Akce pod heslem „Slovensko je Evropa“ zasáhly desítky měst. Lidé požadovali ukončení sbližování s Ruskem a vyjadřovali podporu Ukrajině.
Během zasedání Bezpečnostní rady 23. ledna Fico prohlásil o údajné hrozbě státního převratu. Podle něj protesty organizují „expertní skupiny“, dříve působící v Gruzii a na Majdanu v Kyjevě. Následující den se masivní protesty konaly ve více než 30 městech a shromáždily celkem asi 100 tisíc účastníků. V Bratislavě se podle organizátorů iniciativy Mier Ukrajině zúčastnilo více než 40 tisíc lidí.
Další den začal premiér veřejně naznačovat „významnou účast“ Ukrajinců na protestech. V pořadu „Politika 24“ na televizním kanálu JOJ uvedl, že nejméně třetinu účastníků tvořili ukrajinští občané, kteří skandoval proti slovenským úřadům. Jako důkaz uvedl transparent s nápisem v ruštině „Nu pogodi Fico“ („Hej počkej, Fico!“) a tvrdil, že název sovětské karikatury byl napsán „ukrajinsky“ a že takovou frázi mohli vymyslet jen Ukrajinci (ačkoli v ukrajinštině název slavného sovětského animovaného seriálu zni jako „Nu postryvaj!“). „Jděte tam a uslyšíte jen ukrajinštinu,“ dodal během rozhovoru v éteru.
Na otázku novináře, odkud pochází data o „třetině Ukrajinců“, premiér neuvedl konkrétní zdroje a obecně se odvolával na práci služeb.
Téhož večera europoslanec Luboš Bláha na svém telegramovém kanálu napsal: „Ukrajinští migranti, které udržuje náš stát, vyšli do ulic, aby svrhli vládu. To je poslední kapka!“ zopakoval neprokázané tvrzení o účasti Ukrajinců, které je v souladu s typickými dezinformačními narativy. Podle Infosecurity.sk Blaha je známý šířením manipulativního obsahu na Telegramu.
Organizátoři protestů tato tvrzení veřejně popřeli. Na svých sociálních sítích poznamenali, že většinu účastníků tvořili slovenští občané. Nezávislá evropská platforma pro boj s dezinformacemi EDMO ve své analýze situace označila Ficovy výroky za politicky motivované a neopodstatněné. Je to typický příklad narativu, kde jsou protestující vykreslováni jako nástroje cizích mocností. Žádná ze státních struktur na Slovensku dosud nezveřejnila data potvrzující účast třetiny Ukrajinců na protestech.
Festival v Košicích vyvolal vlnu komentářů na sociálních sítích – někteří uživatelé vnímali barvy vlajky města ve spojení s Ukrajinou
Centrální ulice druhého největšího slovenského města Košice se na několik hodin proměnila v taneční parket. Více než 1600 účastníků, školáků a důchodců, v žlutých a modrých tričkách se 21. května připojili k Evropskému festivalu čtverylkového tance European Quadrille Dance Festival.
Letos se akce stala předmětem dezinformací: během vysílání festivalu se na sociálních sítích šířily agresivní komentáře kvůli barvám triček, které byly zaměňovaný za ukrajinskou vlajku. Během vysílání akce a v komentářích na stránce města uživatelé zanechávali zprávy typu: „Milí tanečníci, je lepší okamžitě udělat sbírku pro Ukrajinu…“, „Přestěhujte se na Ukrajinu!“ “Hanba Slovenska!“, „Nejsme Ukrajina!“.
Důvodem kritiky byli trička v žluto-modrých barvách účastníků. To jsou také oficiální barvy Košic. Příspěvek na městské stránce vysvětloval, že se studenti na čtverylku připravovali v takových uniformách v souladu s mezinárodními pravidly festivalu a symboly města. Podle městských dokumentů byla žlutá a modrá schválena jako oficiální barvy Košic v roce 2015.
Podobná vlna rozhořčení nastala i v roce 2022, kdy si uživatelé sociálních síti spletli městské vlajky s ukrajinskými. Oficiální stránka ministerstva vnitra pro vyvracení falešných informací poté poznamenala, že komentátorům stačí vidět kombinaci žluté a modré, aby začali šířit nenávist. Agentura připomněla, že Slovensko je jednou ze zemí EU nejvíce náchylných k dezinformacím.
Pro informaci: vlajka Košic se skládá ze žlutého horního a modrého spodního pruhu s městským znakem uprostřed. Naproti tomu ukrajinská státní vlajka má modrý pruh nahoře, žlutý pruh dole a žádný znak nemá. Nejvyšší rada Ukrajiny ji schválila jako státní vlajku 28. ledna 1992.
Česká republika
Zelenskyj si nekoupil „kousek České republiky“
Na českých sociálních sítích se šíří snímek obrazovky falešné zprávy ze známého českého deníku Novinky a titulek: „Volodymyr Zelenskyj se stal majoritním vlastníkem společnosti Česká republika s.r.o.“ Autoři manipulace tvrdí, že česká vláda údajně převedla kontrolu nad zemí na prezidenta Ukrajiny v rámci „hospodářské reformy“ s cílem „stabilizovat ekonomiku“ a „návratu do zlatého věku průmyslu“. Tato tvrzení doprovází fiktivní citace a řečnické otázky, které na své facebookové stránce zveřejnila uživatelka jménem Miluše Mila Čechů. Tvrdí také, že parlamentní volby v ČR mohou být zrušeny – ačkoli je prezident Petr Pavel již naplánoval na 3.-4. října 2025. Na Novinky.cz se takové zprávy nikdy neobjevily. Navíc v České republice neexistuje žádná společnost s názvem „Česká republika s.r.o.“, kterou by si někdo mohl koupit. Navíc suverénní stát nelze privatizovat ani prodat jako komerční podnik.
Tato dezinformace je součástí širší kampaně s cílem rozdmýchat protiukrajinské nálady, podkopat důvěru vládě a vytvořit sociální napětí před volbami, poznamenává publikace ProUkrainu.
Fake o jaderném úderu se šíří na sociálních sítích
Po útoku ukrajinských dronů na strategické objekty v Rusku se online začala šířit dezinformace: údajně Ukrajina „porušila strategickou rovnováhu“ a „roztrhla“ Smlouvu o omezení strategických zbraní (START), která údajně dává Rusku právo na jaderný úder v odpověď.
Tato tvrzení nemají nic společného s realitou. Vyvrácení zveřejnil český deník v ukrajinštině ProUkrainu s odkazem na Deník.cz. START-1 byla podepsána mezi USA a SSSR v roce 1991 a týkala se pouze omezení strategických útočných zbraní. Samotná smlouva přestala platit v roce 2009. Žádný z argumentů popsaných ve falešném příspěvku tedy nedává Rusku žádný právní důvod k použití jaderných zbraní.
Vyvrácený příspěvek patří Michalu Kraftovi, asistentovi poslance české krajně pravicové strany SPD. Do 4. června 2025 získal falešný příspěvek přes 24 tisíc zhlédnutí.
Nepříliš dobrý vtip vyvolal bouři ukrajinofobních komentářů
Hodně Čechů pobouřilo video ukrajinského TikTokera Romana Nazarenka, ve kterém se říká, že „Ukrajinci mají štědré sociální výplaty a nemusí pracovat“. Poznamenal, že údajně každý týden dostává 10 tisíc korun. Potom nechtěně pro autora sdílely tohle video desítky tisíc uživatelů Facebooku. A stovky nenávistných komentářů, některé se dokonce zvrhly v přání „Putina na tebe, Stalina a hladomor!“ poznamenává publikace ProUkrainu.
Později se Nazarenko omluvil a video označil za neúspěšný vtip. Poznamenal, že pracuje v továrně a není uprchlík. Video mělo zesměšnit obvinění, že Ukrajinci zneužívají podporu ze strany České republiky, řekl agentuře AFP. Češi v komentářích nadále obviňují vládu, že se „stará více o Ukrajince než o český lid“. Video sdíleli i slovenští uživatelé sociálních médií.
Ukrajinec satirické video smazal. Uvědomil si, že informace byly zmanipulovány a použity k protiukrajinské propagandě. Nazarenko zveřejnil druhé video, ve kterém vysvětlil, že původní klip byl pouze satirickou odpovědí na otázku uživatele TikToku: „Odkud Ukrajinci berou peníze?“
Ukrajinští uprchlíci v České republice ve skutečnosti dostávají výrazně méně plateb. Podle ministerstva práce mají během prvních pěti měsíců nárok na humanitární pomoc ve výši 4 860 Kč (≈ 190 EUR) a poté je pomoc snížena na 3 130 Kč (≈ 120 EUR) pouze pro ty, kteří by mohli pracovat, ale nedělají to bezdůvodně a nepatří mezi zranitelné osoby.
Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v rámci grantů Visegrádské skupiny od Mezinárodní visegrádské nadace. Posláním nadace je podporovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.