Протести в Братиславі

Zastavení exhumací v Pužnykách, Ukrajinci demonstrují proti Ficovi, Zelenskyj koupil kus České republiky – jaké falešné zprávy se šíří ve Střední Evropě?

V Polsku, České republice a na Slovensku se aktivně šíří falešné zprávy s cílem zasévat nenávist vůči Ukrajincům. Využívají k tomu umělou inteligenci, manipulaci a elementární nevědomost.

V Polsku, České republice a na Slovensku různá „alternativní média“ a sociální sítě nadále šíří nepravdivé informace s cílem podněcovat nenávist a nepřátelství vůči Ukrajincům. Například v Polsku manipulují s dějinami s cílem zhoršení polsko-ukrajinských vztahů a šíří falešné zprávy o profesorovi Ossowském a „dopise z ministerstva kultury“. V České republice zástupci krajně pravicové strany SPD lžou, že Zelenskyj si koupil pozemek nebo důl v Jižní Africe. A slovenský premiér Robert Fico obvinil ukrajinské uprchlíky z významné účasti nebo téměř organizování protivládních protestů.

Polsko

Nepravdivá zpráva o zastavení exhumačních prací v Pužnykách

Na internetu se aktivně šíří falešná informace o tom, že Ukrajina údajně zastavila exhumační práce polských obětí volyňské tragédie ve vesnici Pužnyky v Ternopilské oblasti. K rozdmýchání napětí byl použit falešný dokument jménem ukrajinského ministerstva kultury a také falešné video s polským vědcem, vedoucím exhumačních prací na polské straně, profesorem Andrzejem Ossowskim.

V oficiálním prohlášení ministr kultury a strategických komunikací Ukrajiny Mykola Točycjkyj zdůraznil, že dokument s jeho podpisem je padělek, a má zdiskreditovat ukrajinsko-polský dialog. Falešný dopis uvádí nesprávný název ministerstva a podpis není elektronický, jak vyžadují státní dokumenty. Zmiňuje se také zfalšované usnesení kabinetu ministrů.

Souběžně se na sociálních sítích začalo šířit video, v němž profesor Ossowski údajně tvrdí, že Ukrajina zastavila exhumace poté, co polský Sejm přijal zákon o „Dni památky Poláků – obětí genocidy spáchané OUN a UPA“. Sám vědec však svou účast na videu kategoricky popřel: uvedl, že není autorem těchto slov, nemá profil na Facebooku, domnívá se, že video bylo vytvořeno pomocí umělé inteligence a samotná situace má za cíl uvést společnost v omyl ohledně povahy ukrajinsko-polské spolupráce v oblasti historické paměti.

Odborníci naznačují, že takové manipulace jsou pokusem o rozdmýchání historického tématu, který je pro obě země již i tak hodně citlivý. Na ministerstvech kultury Ukrajiny a Polska se uvádí, že spolupráce pokračuje (na 11. června bylo oznámeno provádění pátracích a exhumačních prací na území bývalé obce Zbojska na Ukrajině a obce Jureczkowa v Polsku), a šíření falešných informací je považováno za pokus o podkopání partnerství obou zemí ve prospěch třetích sil.

Více zde.

Tvář patří Marii Andruhivové, slova nejsou její

Na internetu se šíří video vytvořené pomocí deepfake, ve kterém ukrajinská aktivistka Marija Andruchivová údajně popírá volyňskou tragédii. Ve skutečnosti se jedná o falešný text. Tvář a hlas aktivistky byly nahrazeny pomocí umělé inteligence.

Witold Gorowski, bývalý honorární konzul Ukrajiny v Poznani, domnívá se, že takové falešné texty mohou přiživovat napětí mezi Ukrajinci a Poláky. Skutečný fragment videa použitého pro deepfake byl převzat z uzavřeného setkání zástupců veřejných organizací. Marija Andruchivová mluvila tam o integraci cizinců v Poznani. Aktivistka uvedla, že neví, kdo falešné video vytvořil nebo šířil, a zdůraznila nebezpečí dezinformací. Připomněla také ruskou kampaň „Dvojník“, která působí v Polsku.

Nejedná se o první případ útoku na Andruchivovou – dříve byly jejím jménem rozeslány falešné dopisy s tvrzeními o polských osobnostech a falešná stránka festivalu „Ukrajinské jaro“, jehož je organizátorkou. Informace o všech incidentech byly předány příslušným službám.

„Přednostní zaměstnávání Ukrajinců u varšavské policie“

Na internetu koluje falešný dokument, údajně vydaný Varšavským metropolitním bezpečnostním centrem. Hovoří o „příkazu“ k naléhavému najmutí ukrajinských překladatelů pro policii hlavního města – údajně kvůli nárůstu počtu ukrajinsky mluvících osob a „zločinům, které spáchali“. Autoři padělku také tvrdí, že přednost v zaměstnávání by měla být dána uprchlíkům.
Varšavská městská rada tento falešný dokument veřejně popřela. Zdůraznila, že dokument je padělkem, a že městské úřady nemají pravomoc v personálním rozhodovaní pro policii, to je v kompetenci státních orgánů. Varšavská policie také potvrdila, že dopis je falešný. Hlavní bezpečnostní centrum připravuje hlášení pro státní zastupitelství.

Slovensko

“Hej počkej, Fico! anebo jak slovenský premiér využíval údaje o Ukrajincích na protestech

Poté, co se premiér Robert Fico v prosinci 2024 setkal s Vladimirem Putinem, se Slovenskem přehnala vlna protestů. Akce pod heslem „Slovensko je Evropa“ zasáhly desítky měst. Lidé požadovali ukončení sbližování s Ruskem a vyjadřovali podporu Ukrajině.

Během zasedání Bezpečnostní rady 23. ledna Fico prohlásil o údajné hrozbě státního převratu. Podle něj protesty organizují „expertní skupiny“, dříve působící v Gruzii a na Majdanu v Kyjevě. Následující den se masivní protesty konaly ve více než 30 městech a shromáždily celkem asi 100 tisíc účastníků. V Bratislavě se podle organizátorů iniciativy Mier Ukrajině zúčastnilo více než 40 tisíc lidí.

Další den začal premiér veřejně naznačovat „významnou účast“ Ukrajinců na protestech. V pořadu „Politika 24“ na televizním kanálu JOJ uvedl, že nejméně třetinu účastníků tvořili ukrajinští občané, kteří skandoval proti slovenským úřadům. Jako důkaz uvedl transparent s nápisem v ruštině „Nu pogodi Fico“ („Hej počkej, Fico!“) a tvrdil, že název sovětské karikatury byl napsán „ukrajinsky“ a že takovou frázi mohli vymyslet jen Ukrajinci (ačkoli v ukrajinštině název slavného sovětského animovaného seriálu zni jako „Nu postryvaj!“). „Jděte tam a uslyšíte jen ukrajinštinu,“ dodal během rozhovoru v éteru.

Na otázku novináře, odkud pochází data o „třetině Ukrajinců“, premiér neuvedl konkrétní zdroje a obecně se odvolával na práci služeb.
Téhož večera europoslanec Luboš Bláha na svém telegramovém kanálu napsal: „Ukrajinští migranti, které udržuje náš stát, vyšli do ulic, aby svrhli vládu. To je poslední kapka!“ zopakoval neprokázané tvrzení o účasti Ukrajinců, které je v souladu s typickými dezinformačními narativy. Podle Infosecurity.sk Blaha je známý šířením manipulativního obsahu na Telegramu.

Organizátoři protestů tato tvrzení veřejně popřeli. Na svých sociálních sítích poznamenali, že většinu účastníků tvořili slovenští občané. Nezávislá evropská platforma pro boj s dezinformacemi EDMO ve své analýze situace označila Ficovy výroky za politicky motivované a neopodstatněné. Je to typický příklad narativu, kde jsou protestující vykreslováni jako nástroje cizích mocností. Žádná ze státních struktur na Slovensku dosud nezveřejnila data potvrzující účast třetiny Ukrajinců na protestech.

Festival v Košicích vyvolal vlnu komentářů na sociálních sítích – někteří uživatelé vnímali barvy vlajky města ve spojení s Ukrajinou

Centrální ulice druhého největšího slovenského města Košice se na několik hodin proměnila v taneční parket. Více než 1600 účastníků, školáků a důchodců, v žlutých a modrých tričkách se 21. května připojili k Evropskému festivalu čtverylkového tance European Quadrille Dance Festival.

Letos se akce stala předmětem dezinformací: během vysílání festivalu se na sociálních sítích šířily agresivní komentáře kvůli barvám triček, které byly zaměňovaný za ukrajinskou vlajku. Během vysílání akce a v komentářích na stránce města uživatelé zanechávali zprávy typu: „Milí tanečníci, je lepší okamžitě udělat sbírku pro Ukrajinu…“, „Přestěhujte se na Ukrajinu!“ “Hanba Slovenska!“, „Nejsme Ukrajina!“.

Důvodem kritiky byli trička v žluto-modrých barvách účastníků. To jsou také oficiální barvy Košic. Příspěvek na městské stránce vysvětloval, že se studenti na čtverylku připravovali v takových uniformách v souladu s mezinárodními pravidly festivalu a symboly města. Podle městských dokumentů byla žlutá a modrá schválena jako oficiální barvy Košic v roce 2015.

Podobná vlna rozhořčení nastala i v roce 2022, kdy si uživatelé sociálních síti spletli městské vlajky s ukrajinskými. Oficiální stránka ministerstva vnitra pro vyvracení falešných informací poté poznamenala, že komentátorům stačí vidět kombinaci žluté a modré, aby začali šířit nenávist. Agentura připomněla, že Slovensko je jednou ze zemí EU nejvíce náchylných k dezinformacím.

Pro informaci: vlajka Košic se skládá ze žlutého horního a modrého spodního pruhu s městským znakem uprostřed. Naproti tomu ukrajinská státní vlajka má modrý pruh nahoře, žlutý pruh dole a žádný znak nemá. Nejvyšší rada Ukrajiny ji schválila jako státní vlajku 28. ledna 1992.

Česká republika

Дезінформація про Зеленського
Zelenskyj si nekoupil „kousek České republiky“

Na českých sociálních sítích se šíří snímek obrazovky falešné zprávy ze známého českého deníku Novinky a titulek: „Volodymyr Zelenskyj se stal majoritním vlastníkem společnosti Česká republika s.r.o.“ Autoři manipulace tvrdí, že česká vláda údajně převedla kontrolu nad zemí na prezidenta Ukrajiny v rámci „hospodářské reformy“ s cílem „stabilizovat ekonomiku“ a „návratu do zlatého věku průmyslu“. Tato tvrzení doprovází fiktivní citace a řečnické otázky, které na své facebookové stránce zveřejnila uživatelka jménem Miluše Mila Čechů. Tvrdí také, že parlamentní volby v ČR mohou být zrušeny – ačkoli je prezident Petr Pavel již naplánoval na 3.-4. října 2025. Na Novinky.cz se takové zprávy nikdy neobjevily. Navíc v České republice neexistuje žádná společnost s názvem „Česká republika s.r.o.“, kterou by si někdo mohl koupit. Navíc suverénní stát nelze privatizovat ani prodat jako komerční podnik.

Tato dezinformace je součástí širší kampaně s cílem rozdmýchat protiukrajinské nálady, podkopat důvěru vládě a vytvořit sociální napětí před volbami, poznamenává publikace ProUkrainu.

Fake o jaderném úderu se šíří na sociálních sítích

Po útoku ukrajinských dronů na strategické objekty v Rusku se online začala šířit dezinformace: údajně Ukrajina „porušila strategickou rovnováhu“ a „roztrhla“ Smlouvu o omezení strategických zbraní (START), která údajně dává Rusku právo na jaderný úder v odpověď.
Tato tvrzení nemají nic společného s realitou. Vyvrácení zveřejnil český deník v ukrajinštině ProUkrainu s odkazem na Deník.cz. START-1 byla podepsána mezi USA a SSSR v roce 1991 a týkala se pouze omezení strategických útočných zbraní. Samotná smlouva přestala platit v roce 2009. Žádný z argumentů popsaných ve falešném příspěvku tedy nedává Rusku žádný právní důvod k použití jaderných zbraní.
Vyvrácený příspěvek patří Michalu Kraftovi, asistentovi poslance české krajně pravicové strany SPD. Do 4. června 2025 získal falešný příspěvek přes 24 tisíc zhlédnutí.

Nepříliš dobrý vtip vyvolal bouři ukrajinofobních komentářů

Hodně Čechů pobouřilo video ukrajinského TikTokera Romana Nazarenka, ve kterém se říká, že „Ukrajinci mají štědré sociální výplaty a nemusí pracovat“. Poznamenal, že údajně každý týden dostává 10 tisíc korun. Potom nechtěně pro autora sdílely tohle video desítky tisíc uživatelů Facebooku. A stovky nenávistných komentářů, některé se dokonce zvrhly v přání „Putina na tebe, Stalina a hladomor!“ poznamenává publikace ProUkrainu.

Později se Nazarenko omluvil a video označil za neúspěšný vtip. Poznamenal, že pracuje v továrně a není uprchlík. Video mělo zesměšnit obvinění, že Ukrajinci zneužívají podporu ze strany České republiky, řekl agentuře AFP. Češi v komentářích nadále obviňují vládu, že se „stará více o Ukrajince než o český lid“. Video sdíleli i slovenští uživatelé sociálních médií.

Ukrajinec satirické video smazal. Uvědomil si, že informace byly zmanipulovány a použity k protiukrajinské propagandě. Nazarenko zveřejnil druhé video, ve kterém vysvětlil, že původní klip byl pouze satirickou odpovědí na otázku uživatele TikToku: „Odkud Ukrajinci berou peníze?“

Ukrajinští uprchlíci v České republice ve skutečnosti dostávají výrazně méně plateb. Podle ministerstva práce mají během prvních pěti měsíců nárok na humanitární pomoc ve výši 4 860 Kč (≈ 190 EUR) a poté je pomoc snížena na 3 130 Kč (≈ 120 EUR) pouze pro ty, kteří by mohli pracovat, ale nedělají to bezdůvodně a nepatří mezi zranitelné osoby.

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v rámci grantů Visegrádské skupiny od Mezinárodní visegrádské nadace. Posláním nadace je podporovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

Припинення ексгумацій у Пужниках, українці мітингують проти Фіцо, Зеленський купив шмат Чехії – які фейки поширюються у Центральній Європі?

Read More
White_Red_and_Green_Simple_and_Professional_Christmas_Scene_Greetings (19)

Společný projekt novinářů ze tří zemí mapuje dezinformace, fake a spekulace

Ukrajinští novináři a novinářky žijící třech zemích Střední Evropy spojili síly, aby vyvraceli fake – tj. falešné informace. České občanské sdruženi ProUA (ve spolupráci s internetovým deníkem ProUkrainu), polští kolegové „Naše Volba“ („Nasz Wybor / Naš Vybir“) a internetový deník „Správy zo Slovenska / Novyny zi Slovaččyny“ se chystají společně vyvracet lži. Projekt je podporován Visegrádským fondem.

Česká republika, Slovensko, Polsko. Země, které se od prvních dnů totální ruské invaze na Ukrajinu staly útočištěm pro miliony Ukrajinců a Ukrajinek. Nyní zde ale stále častěji slyšíme známé fráze: „Ukrajinců je tady až příliš mnoho“, „i nám je tu těžké“, „možná už jsme pomohli dostatečně?“. Ve veřejném prostoru se objevují „mírotvorná“ prohlášení, která ve skutečnosti opakují signály znějící z Kremlu – jen pod rouškou péče o „vlastní zájmy“. Pomáhají jim v tom četné falešné informace, které se šíří v internetovém prostoru.
Proto jsme my – tři ukrajinské redakce: „ProUA“ (Praha) – v úzké spolupráci s vydáním ProUkrainu, „Naš vybir“ (Varšava) a „Novyny zі Slováččyny“ (Bratislava) – spojili síly a spouštíme společný projekt, v jehož rámci budeme každý týden odhalovat falešné zprávy, manipulace a narativy, které zkreslují realitu o Ukrajině a Ukrajincích v těchto zemích.

Česká republika

V roce 2011 Tomio Okamura v knize Uměni vládnout kritizoval Rusko.

Propaganda v ruském nebo fašistickém stylu

V České republice se stupňuje protiukrajinská rétorika, kterou aktivně propaguje Tomio Okamura, lídr populistické a krajně pravicové strany SPD. Je jedním z hlavních českých bojovníků proti migrantům a menšinám. Téměř každý den Ukrajince z něčeho obviňuje – údajně ze způsobeni války, z parazitování na českém rozpočtu, z neochoty se integrovat atd. Říká, že se stará o zájmy českých občanů a Ukrajincům by se mělo dávat „nula korun“. Stále častěji také ospravedlňuje ruskou invazi na Ukrajinu. Jeho prohlášení se stále více podobají rétorice ruských propagandistů – Solovjova, Skabejevové a dalších.

Zajímavé je, že v radikálních výrocích o cizincích v České republice (zejména Ukrajincích) si politik sám protiřečí. Před 14 lety ve své knize „Umění vládnout“ kritizoval Rusko jako „nebezpečného nepřítele“, a také podporoval integraci migrantů. Píše o tom deník ProUkrainu s odkazem na Forum24.  Také v roce 2011 se Okamura – sám jen napůl Čech a napůl Japonec – stal inspirátorem soutěže krásy „Miss Expat Česká republika“. Zde byla vybirána nejkrásnější cizinka žijící v té době v ČR. Cílem soutěže bylo „snížit předsudky vůči cizincům a pochopit důvody migrace na příkladu konkrétních lidí“. Tedy celý „soubor multikulturních frází“, které tentýž Tomio Okamura nyní ostře kritizuje.

Tomio Okamura jako hlavní organizátor Miss Expat ČR roku 2011. V soutěži se volila nejkrásnější cizinka žijící v Česku.

Jsou Češi skutečně Ukrajinci?

Souběžně s tím vypukl v České republice skandál kvůli školní učebnici, která zmiňuje, že Slované přišli na území České republiky z území dnešní Ukrajiny. Někteří politici a uživatelé sociálních síti jsou pobouřeni a tvrdí, že se jedná o „ukrajinizaci českých dějin“. Poslanec strany PRO Richard Perman na své facebookové stránce napsal: „Děti se učí, že pocházíme z Ukrajiny, takže jsme vlastně Ukrajinci, nikoliv Češi. Přepisují dětem vzpomínky a rodiče o tom buď nevědí, nebo je jim to jedno.“

Odborníci obvinění opozičních politiků vyvracejí. Známy český historik Jan Rychlík, expert na moderní dějiny slovanských národů, v komentáři pro CNN Prima NEWS potvrdil, že tato verze je vědecký podložená. Původ Slovanů z území dnešní Ukrajiny je zmiňován v mnoha vědeckých zdrojích. Zejména v „Dějinách země Koruny české“. V úvodních kapitolách věnovaných nejstaršímu období se uvádí: „Slované přišli na naše území během 6. století, pravděpodobně z oblasti mezi Dněprem a Vislou.“ To potvrzuje: dezinformátoři záměrně šíří emotivní příspěvky, aby mezi Čechy posílili protiukrajinské nálady.

Manipulace s dějinami Krymu a obviňováni Ukrajinců z “vyvolávaní války”

„Svoboda projevu není svoboda zkreslovat fakta.“ Těmito slovy lze shrnout nedávný skandální projev dalšího českého politika Jindřicha Rajchla. Ve svém příspěvku na Facebooku zpochybnil nezákonnost ruské anexe Krymu. Jeho teze se odrážejí i v rozšířených ruských narativech, které byly opakovaně vyvráceny dokumentárními důkazy.

Rajchlovou klíčovou tezí je, že krymské „referendum“ bylo skutečným projevem vůle obyvatel poloostrova. Vynechává však následující: „hlasování“ se konalo 16. března 2014, tři týdny po invazi ruských vojsk. Navíc u volebních místností nebyli žádní mezinárodní pozorovatelé, včetně OBSE – jejich účast Rusko zakázalo. A volební lístky ani neobsahovaly možnost zůstat součástí Ukrajiny.
Tato data potvrzují i zprávy OSN: hlasování proběhlo v atmosféře tlaku, vojenské přítomnosti a informační izolace. Ruská armáda obsadila klíčové objekty na poloostrově ještě před tzv. „referendem“ – což je porušení Charty OSN, která zakazuje použití síly proti územní celistvosti jiného státu. O mezinárodním právu připomíná také web Manipulatori.

Rajchl nakonec obviňuje české politiky z „válečného štvaní“, protože podporují Ukrajinu. Taková rétorika zlehčuje fakta: koneckonců to bylo Rusko, které zahájilo anexe Krymu, hybridní a totální invazi, která vedla k desítkám tisíc civilních obětí, milionům uprchlíků a masovým válečným zločinům (zejména v Buči, Irpině a Mariupolu).

Polsko

Ukrajinské organizace a aktivisté v Polsku jsou terčem dezinformací

V posledních měsících se ukrajinské organizace a aktivisté v Polsku stali terčem koordinovaných dezinformačních útoků.
V březnu obdržely kanceláře starostů několika polských měst dopisy údajně od šéfky varšavské Nadace „Ukrajinský dům“ Myroslavy Kerykové, v nichž je prý žádala o podporu volební kampaně jednoho z polských kandidátů na prezidenta. Později se na internetu objevily falešné příspěvky o získávání finančních prostředků na tyto účely. Nadace tyto zprávy popřela a uvedla, že se jednalo o pokus zatáhnout organizaci do politického boje a posílit protiukrajinské nálady.

V květnu se terčem útoků stalo Sdružení Ukrajinců v Polsku, protože se šířily zvěsti o údajných plánech postavit pomník UPA poblíž Přemyšle. Organizace to popřela a označila jako součást kampaně umělého podněcování nepřátelství.
V obou případech dezinformace doprovázely falešné webové stránky, které napodobovaly skutečné stránky organizací.
O několik týdnů později došlo k podobnému útoku na jeden z největších polských festivalů ukrajinské kultury – „Ukrajinské jaro“ v Poznani. Útočníci vytvořili falešné webové stránky a stránku na Facebooku, kde zveřejnili falešný program s údajnou účastí slavných polských umělců. Falešné materiály byly aktivně propagovány online, což vyvolalo pobouření mezi výše zmíněnými umělci a diváky.

5. června vyšlo najevo, že existují falešné účty spoluzakladatelky festivalu a občanské aktivistky Marie Andruchivové. Jejím jménem falešné stránky, které kompletně duplikovaly skutečnou stránku na Facebooku, rozesílaly zprávy s požadavky a výhrůžkami vůči polským veřejně známým osobnostem.

V době zveřejnění článku byla většina falešných stránek již zablokována a incidenty byly nahlášeny příslušným orgánům. Organizace vyzývají k nešíření neověřených informací a k dodržování informační hygieny. Účelem takových útoků je zejména zasít nedůvěru mezi Poláky a Ukrajinci.

Ruské falešné informace o „předání Volyně Polsku“

Ruská propaganda šíří dezinformace o údajné přípravě „předání Volyně Polsku“. Na internetu je zveřejněna falešná mapa, kde je Volyňská oblast označena jako polské území.

Falešná zprava v ruských mediích o přípravách připojeni Volyňské oblasti k Polsku

Ruská média a telegramové kanály tvrdí, že tato mapa je údajně distribuována mezi žáky a studenty Polského institutu na Volyňské národní univerzitě v Lucku (nesoucí jméno básnířky Lesi Ukrajinky). Konají se také setkání, kde se údajně diskutuje o „jednotné identitě“ a vzdělávání mladých lidí v duchu sblížení s Polskem. Rusové jako zdroj této mapy uvádějí jméno Svitlany Zinčukové, předsedkyně Svazu učitelů polštiny ve Volyňské oblasti.

Vedoucí katedry polonistky na univerzitě Svitlana Sucharevová tato obvinění popřela. Vysvětlila, že Polský institut není samostatnou institucí, ale iniciativou tří koordinátorů vědecké spolupráce mezi Ukrajinou a Polskem. Institut nemá žádné studenty ani žáky, a Svitlana Zinčuková nikdy nebyla jeho členkou. Navíc sama Svitlana Zinčuková falešné informace popřela. Uvedla, že je již dlouho v důchodu, nepracuje na univerzitě a neučí.

Centrum pro boj s dezinformacemi také označilo prohlášení za vykonstruované. V prohlášení agentury se uvádí, že mapa existuje pouze v ruských zdrojích, a cílem falešného textu je zasít nedůvěru mezi Ukrajinci a Poláky, zdiskreditovat spolupráci mezi oběma zeměmi a ovlivnit náladu před druhým kolem voleb v Polsku.

Více informací

Nacionalisté v Polsku manipulují s rozhodnutím soudu a vyzývají k odstranění ukrajinských a unijních vlajek

Na polských sociálních sítích se šíří video, které vyzývá občany k odstranění ukrajinských, unijních, LGBTQ+ a dalších „nepolských“ symbolů z budov s tvrzením, že to údajně povoluje rozhodnutí Odvolacího soudu ve Vratislavi. Soud ve skutečnosti nevydal žádné rozhodnutí, které by takové jednání povolovalo.

Jedná se o manipulaci se skutečným soudním rozhodnutím, které se netýkalo povolení k odstranění vlajek, ale souviselo s incidentem z roku 2022. Tehdejší politik Marcin B., bývalý kandidát do Sejmu za „Konfederaci“, odstranil ukrajinskou vlajku z budovy městské rady v Jelení Hoře a vyhodil ji do koše. V říjnu 2024 ho soud prvního stupně shledal vinným z pohrdání státním symbolem, a v květnu 2025 odvolací soud rozsudek potvrdil, ale případ podmíněně uzavřel bez trestu.

V rozhodnutí soudu stálo: odstranění vlajky z budovy a její vyhození do koše je pohrdání. Pokud však osoba vlajku jednoduše sejme a předá ji úřední osobě, nespadá to pod trestní odpovědnost za „pohrdání“. To vůbec neznamená, že takové jednání je legální – soud zákonnost odstranění vlajek vůbec neposoudil.

Video, které se šíří online, je pravděpodobně vytvořeno s pomocí umělé inteligence – hlas hlasatele a mužova tvář vypadají nepřirozeně. Autoři tvrdí, že „každý má právo odstranit cizí nebo „nepolskou“ vlajku ze státní instituce“, což je do očí bijící dezinformace.

Již 30. května se objevilo video, jak dva muži sundávají ukrajinskou vlajku z administrativní budovy v Gdaňsku. Soudě z hashtagů, udělali to příznivci krajně pravicového politika Grzegorze Brauna, známého svými protiukrajinskými a xenofobními výroky.

Více informací

Slovensko

Nejen výdaje: jak přítomnost Ukrajinců ovlivňuje slovenský rozpočet?

Od roku 2022 Slovensko utratilo na podporu ukrajinských uprchlíků 509 milionů eur, ale díky daním a spotřebě může rozpočet obdržet až 670 milionů. Úřad místopředsedy vlády pro plán obnovy a znalostní ekonomiku v květnu letošního roku zveřejnil dokument, který poskytuje podrobnou analýzu slovenských výdajů na podporu ukrajinských uprchlíků a ekonomických výhod jejich přítomnosti.

Zároveň se od začátku totální ruské invaze na Ukrajinu na sociálních sítích aktivně šíří dezinformační falešné informace o Ukrajincích, kteří údajně „žijí na úkor místních“. Oficiální data však naznačují, že skutečná situace je radikálně odlišná.

„Ukrajinci pracující na Slovensku podporují ekonomiku nejen placením daní a sociálních odvodů, ale také spotřebou zboží a služeb,“ uvádí se ve vládní zprávě.

Podle slovenské vlády mělo k červnu 2025 dočasný azyl více než 130 tisíc Ukrajinců. V letech 2022 až 2024 země vynaložila 509 milionů eur na podporu ukrajinských uprchlíků, zejména na bydlení a vzdělávání. Významnou část finančních prostředků kompenzovaly evropské fondy – přibližně 424 milionů eur.
Ukrajinci se aktivně integrují do slovenské společnosti a přispívají ekonomice. Na konci roku 2024 bylo na slovenském trhu práce registrováno přibližně 45 000 Ukrajinců. Jen v roce 2024 dosáhla výše daní zaplacených Ukrajinci 217 milionů eur a v roce 2025 se předpokládá její nárůst na 231 milionů eur.
Celkový příjem od Ukrajinců za období 2022-2024 činí 439 milionů eur, a to i s přihlédnutím k kompenzacím od EU – přítomnost uprchlíků přináší Slovensku ekonomické výhody.

Více si přečtěte v materiálu zde.

Dlouholetá falešná tvrzení: kdo nese vinu za okupaci Československa v roce 1968?

Na Slovensku již třetím rokem po sobě koluje dezinformační narativ, že za sovětskou okupaci Československa v roce 1968 jsou zodpovědní Ukrajinci. Taková falešná tvrzení se pravidelně objevují na sociálních sítích, v proruských skupinách a dokonce i v politických projevech. V květnu 2025 ministr obrany Robert Kaliňak znovu zopakoval toto ztvrzeni, informuje Denník N. Uvedl: „Ukrajinec Brežněv se rozhodl okupovat Československo.“ Ministr se snažil argumentovat, že nespojuje minulost se současností a také neobviňuje Ukrajinu z invaze v roce 1968, ačkoli ji podle Kaliňaka údajně způsobili Ukrajinci. O tom psal i deník ProUkrainu.
Taková prohlášení vytvářejí nebezpečný precedent – odvádějí pozornost od historické odpovědnosti Ruska a vrhají stín na Ukrajinu a Ukrajince, kteří jsou nyní součástí slovenské společnosti. V tomto narativu se snaží ukázat Ukrajince nikoli jako oběti, ale jako spolupachatele sovětských zločinů.

Sovětský tank na ulicích Prahy. Foto: T. Koudelka

Kdo byl Brežněv?

Na tohle letos reagovala stránka nevládní organizace Hoaxy a podvody, která pravidelně publikuje vyvracející informační manipulace.
Leonid Brežněv se skutečně narodil ve městě Kamjanské (později Dniprodzeržynsk, dnes je to Dnipropetrovská oblast Ukrajiny). V roce 1906 město bylo součástí Ruské říše, a později Ukrajinské SSR, která ovšem neměla politickou autonomii. Sám Brežněv se ve svých pamětech z roku 1979 označil za Rusa: „Jsem Rus, proletář, dědičný metalurg.“ Rozhodnutí o invazi neučinil pouze Brežněv, ale politbyro Ústředního výboru KSSS, kolektivní orgán 11 členů, z nichž většina byli etničtí Rusové. Ukrajinská SSR v roce 1968 neměla žádnou suverenitu ani armádu, protože sama byla pod kontrolou Moskvy.

Ještě v roce 2022 oficiální webové stránky slovenského ministerstva vnitra pro odhalování falešných informací a podvodných schémat uváděly, že tento narativ je součástí širší proruské propagandy, která nejen popírá zločiny SSSR, ale také využívá historii k ospravedlnění současné agrese proti Ukrajině.

Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v rámci grantů Visegrádské skupiny od Mezinárodní visegrádské nadace. Posláním nadace je podporovat myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě.

 

Read More